Časté dotazy


Mám čekat s hypotékou?

Jestli potřebujete řešit aktuální životní situaci novým bydlením, tak určitě s hypotékou nečekejte. Vím, že aktuální sazby se mohou zdát vysoké, ale to neznamená, že stejnou sazbu budete mít po celou dobu vaší hypotéky. V případě snížení sazeb se lze domluvit s bankou o snížení úroku i v průběhu fixace či využít možnosti refinancování.

Půjdou úrokové sazby v roce 2024 dolů?

Podle posledních dostupných informací si myslím, že sazby v tomto roce budou  pomalu snižovány. Koncem roku by měly klesnout pod magickou hranici 5%. Pravděpodobně o rychlejším snižování sazeb můžeme přemýšlet příští rok, ale závisí na tom současné dění a vývoj inflace.

Půjdou ceny nemovitostí dolů?

Ceny nemovitostí v poslední době skokově rostly. Nemyslím si, že v brzké době se ceny budou snižovat. Myslím si ale, že ceny nemovitostí v současné době dále neporostou. Jediné, co může snížit cenu nemovitosti, je velká finanční krize nebo větší nabídka než poptávka.

Chcete stavět či rekonstruovat, ale řešíte cenu stavebního materiálu?

Vývoj cen stavebního materiálu je ovlivněn poptávkou a zvýšením cen vstupních surovin (energie, materiál a mzdy). Nemyslím si, že výrobci budou snižovat ceny, maximálně udělají nějakou akci. Protože, i při současných cenách, jsou lidé ochotni za materiál zaplatit a tím pádem není tlak na cenu.

Chtěl bych si pořídit investiční nemovitost.

Při současných cenách nemovitostí a vyššího úroku si nemyslím, že je to dobrá volba. Vždy záleží na celkovém propočtu. Jediné, co mi dává smysl, je nákup investiční nemovitosti z přebytečných vlastních peněz.